Anssi Kela yhtyeineen esiintyy tänään torstaina 20. toukokuuta Helsingin Tavastia-klubilla ilmaiseksi. Yleisöltä kerätään vapaaehtoinen pääsymaksu vasta keikan jälkeen.
Anssi Kelan mukaan maksu perustuu täydelliseen vapaaehtoisuuteen, eli kuulijat voivat halutessaan keikan jälkeen maksaa yhtyeelle tippiä.
”Jos pidät keikasta, niin maksa siitä haluamasi summa – sellainen minkä katsot bändin esityksestään ansainneen. Jos keikka on mielestäsi huono, niin kävele ulos maksamatta mitään, eihän huonosta kannata maksaa. Voit toki jättää maksamatta vaikka pitäisitkin kuulemastasi”, Anssi Kela sanoi.
”Tämä on mielenkiintoinen kokeilu. Minulla ei ole minkäänlaista käsitystä siitä, miten ihmiset tulevat käyttäytymään: pääsemmekö voitolle vai tuleeko takkiin? Luulisin, että keikan onnistumisella on joka tapauksessa suora vaikutuksensa yhtyeen palkkioon: välinpitämättömästi vasurilla heitetyllä keikalla ei varmasti saada kolehtihaaveja täyteen”, hän jatkoi.
Anssi Kelan kotisivuilla yleisö on myös voinut äänestämällä vaikuttaa keikan soittolistaan.
Kuva: Risto Vauras
Viihdeimperiumi/KA