Elina Gustafsson paljasti hurjan matkakohteensa: ”Ehjänä tulen takaisin, mutta naama turvonneena”

Tähän tarvitaan hyvää peruskuntoa.

24.04.2025

Paljon matkusteleva Elina Gustafsson paljasti viikko sitten lähtevänsä matkalle. Hän ei kertonut tuolloin mihin päin maailmaa hän on matkustamassa. Nyt hän on päässyt kohteeseen ja kertoo mistä matkalla on kyse. Hän on Nepalissa, jossa hänen ei ole tarkoitus löhöillä, vaan tehdä jotain hurjaa.

Lue myös: Elina Gustafsson jättää Suomen – jo viikon päästä muualla

– TERKKUJA NEPALISTA. vuoret kutsuu. Tällä kertaa en mee kiipeilee, vaan haikkaamaan Manaslu Circuitin, joka on kuulemma yks kauneimmista vaelluksista. Vaellus kiertää koko Manaslun massiivin ylittäen Larkya La -solan (5213m), kertoo Elina matkasuunnitelmistaan.

Elina on laittanut videonsa loppuun videonpätkän, jossa hänen naamansa on turvonnut ja silmästä valuu kyynel. Hän ei kerro onko näin ehtinyt matkalla jo käymään vai onko kyse vanhasta videosta.

– ELI EI HUOLTA. Ehjänä tulen takaisin, mutta naama turvonneena! nauraa Elina.

Elinalle on annettu tsemppejä sekä kehotetaan nauttimaan tulevasta.

Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.

Tällaisesta vaelluksesta voi olla kyse

Manaslu Circuit -vaelluksella kuljetaan vaihtelevassa maastossa. Jos Elina on vaeltamassa sitä matkatoimiston järjestämällä matkalla, on kyse noin 3500 euroa maksavasta matkasta. Silloin kyseessä on 12 päivää kestävä vaellus, jossa vaelletaan päivän aikana noin 4–10 tuntia.

Vaelluksesta selviää hyvällä peruskunnolla ja motivaatiolla. Öisin majoitutaan vaatimattomiin majataloihin. Reissun ensimmäinen ja viimeinen päivä vietetään hotellissa. Jos Elina on tällä matkalla, on hänellä edessään hurjia hetkiä.

Lue myös: Tilaa Comon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa kotimaan tv-vinkit ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.