Tänä vuonna jo toisen kerran muuttanut Elina Gustafsson valitti aiemmin uudessa asunnossaan olevaa hajua. Hän pyysi someseuraajiltaan apua, kuinka saa asuntoon ns. oman hajunsa. Hänen mielestään asunnossa haisi liikaa edellisen asukkaan hajut.
Lue myös: Elina Gustafsson yöstään: ”Alkoi olee vilskettä henkien kanssa”
Lue myös: Elina Gustafsson muuttaa taas – kertoo erikoisen syyn miksi
– Annan kerrankin luvan et saatte neuvoa mua niin paljon kuin sielu sietää! Tääl haisee vanha asukas, mitä voin tehdä tänään et mun upea ominaisuustuoksu vallottaa tän asunnon, kyseli Elina seuraajiltaan neuvoja.
Asunnossa oli käynyt siivooja, mut sekään ei ollut auttanut. Elina hankki seuraajiensa neuvosta mm. huonetuoksuja ja piparkakkuja sekä lopulta myös etikkaa.
– Kasta piparit etikassa ja polta ne uunissa, saat varmasti pysyvän ”oman” tuoksun niin et pysyy seuraavallekin asukkaalle, neuvoi joku Elinan seuraajista.
Elinan ystävä taisi keksiä syyn hajuille
Elina julkaisi pitkin päivää tietoja erilaisista kokeiluistaan päästä eroon asunnon hajuista. Toimiva keino taisi löytyä ystävän avulla. Hän oli käynyt haistelemassa asuntoa ja keksinyt, kuinka syy voi löytyä asunnon kaapeista.
– Toveri kävi haistelemassa täällä ja oli sillee ettei täällä mikään haise et ihan tulee täältä kaapeista sellane haju, vanha talo kun on, kertoi Elina vielä illalla.
Elina oli laittanut kaappeihin etikoilla täytettyjä kippoja. Hän arveli, että ne auttavat. Hän oli jo illalla sitä mieltä, että asunnossa ei enää haise.
Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.