Suomalaiset ovat löytäneet jo vuosia käytössä olleen OmaKanta-palvelun, johon heidän terveystietojaan kerätään, ja jossa voi käydä vaikka uusimassa reseptin itselleen.
Nyt OmaKantaan tulee muutoksia. Se muun muassa menee mobiiliin.
Tavoitteena on julkaista sovellus keväällä 2025.
Myös toiminnallisia muutoksia on luvassa. Kelan mukaan tämän on tarkoitus helpottaa omien tietojen katselua ja asioiden hoitamista.
OmaKanta-sovelluksessa käyttäjälle voidaan lähettää puhelimeen esimerkiksi ilmoitus vanhentuvasta reseptistä tai laboratoriotulosten saapumisesta. OmaKantaan kirjautumista voidaan nopeuttaa sovelluksessa sormenjälki- tai kasvotunnistuksella.
OmaKantaan voi tallentaa myös hyvinvointitietoja, joita asiakas itse kerää ja kirjaa omasta terveydestään, ja tulevaisuudessa terveydenhuollon ammattilainen voi hyödyntää näitä kirjauksia hoidon tukena.