Ostaisitko tätä olutta – kielletty monin paikoin

Nyt on rapsakkaa, kukkarolle.

26.03.2025

Ostaisitko sinä 260 euron olutpullon? Olkoonkin että kyseessä on kolmen vartin eli 750 millilitran puteli.

Moni ostaa.

Jos edes löytää.

Kyseessä on Samuel Adams -nimisen tuottajan Utopias-merkkinen olut, jonka suositushinta on 240 dollaria, ja joissakin liikkeissä hinta kapuaa 280 dollariin.

Kyseinen erikoisolut on 28-prosenttista. Se on sekoitus useista eri erikoiseristä. Tämän mallasjuoman maltaita maksavan maun takana on tieto siitä, että sekoitusta on kypsytetty jopa 30 vuotta erilaisissa tynnyreissä, kuten bourbon-, skotti- ja viskitynnyreissä.

25,4 unssin erikoispulloja voi löytää vain erikoismyymälöistä, ja vaikeaakin se on, sillä juomalla on vakiotilaajansa, ja uusi erä julkaistaan vain joka toinen vuosi.

Oluen kerrotaan vain paranevan vanhetessaan.

Lue myös: Empiirinen tutkimus: Näin jumalattoman paljon paino laskee parissa viikossa, kun jätät iltakaljan pois!

Korkean alkoholipitoisuuden vuoksi sen myynti on kielletty joissakin Yhdysvaltain osavaltioissa. Näitä on peräti 15.

Utopiasta pidetään yhtenä maailman kalleimmista kaljoista, ehkäpä arvokkaimpana.

Lue myös: Tilaa Comon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa kotimaan tv-vinkit ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.