Poliisi ratsasi Lounais-Suomen koululaiskuljetukset – alkolukoissakin ongelmia…

Nyt on kylmää kyytiä. Valvontaa todella tarvitaan, sillä koululaiskuljetuksissa on pahoja puutteita.

27.03.2025

Poliisin kaksipäiväinen tehovalvontaisku paljasti jälleen puutteita koulukuljetusten turvallisuudessa Lounais-Suomessa. Liikennevirhemaksuja tai sakkoja kirjattiin peräti joka neljännestä koulukuljetuksesta.

Lounais-Suomen poliisi valvoi tehostetusti koulukuljetuksia Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa tiistaina ja keskiviikkona. Valvontaiskulle oli tarvetta, sillä viime joulukuussa toteutetun samanlaisen valvonnan yhteydessä koulukuljetuksissa todettiin huomattava määrä puutteita. 

Nyt tehdyssä valvonnassa tarkastettiin yhteensä 41 linja-autoa ja 46 taksia. Edelliseen valvontaiskuun nähden ajoneuvojen ja kuljettajien asiat olivat hieman paremmalla tolalla, mutta valitettavasti kuljetuksissa ilmeni edelleen erilaisia puutteita.

Alkolukot eivät pelittäneet

Osassa takseista ja linja-autoista oli edelleen puutteita alkolukkojen asennuksissa ja kalibrointitodistuksissa.  Alkolukkolaki edellyttää, että koulukuljetuksissa käytettävä ajoneuvo on varustettu alkolukolla ja se on asian mukaisesti asennettu, huollettu ja kalibroitu. 

Kaikissa takseissa ja linja-autoissa ei ollut ajossa mukana taksiliikennelupaa tai henkilöliikennelupaa. Linja-autoissa oli jälleen vanhentuneita sammuttimia, ja ensiapuvälineet olivat puutteellisia.

Lisäksi poliisipartiot tapasivat liikenteestä sekä takseja että linja-autoja, joita ei ollut merkitty koulukuljetuksiksi lain edellyttämällä tavalla. 

Valvonta jatkuu

Koulukuljetusten turvallisuudessa huomattiin jonkin verran aluekohtaisia eroja. Puutteita kirjattiin enemmän Varsinais-Suomessa kuin Satakunnassa.

Kaiken kaikkiaan poliisi kirjoitti kahden päivän valvontaiskussa yhteensä 17 liikennevirhemaksua ja viisi sakkoa erilaisista valvonnassa todetuista puutteista.

Lounais-Suomen poliisi tulee jatkamaan koulukuljetusten valvontaa, koska tarvetta sille selvästi on.

Lue myös: 17v turkulainen Aino tekee kasari-tiktokkeja – lähes 20 miljoonaa tykkäystä!

Lue myös: Poliisi kaipaa turkulaisten apua: Tiedätkö, tunnetko…