Yle Areenaan on ilmestynyt Itse asiassa kuultuna -ohjelman 50-vuotisjuhlalähetys, jonka vieraana nähdään presidentti Sauli Niinistö.
Monia asioita käydään haastattelussa läpi, mutta Sauli paljastaa muun muassa sen, miten hän koetti yrittää elää myös tavallista elämää 12 vuoden presidenttiytensä ajan.
Hän toteaa, että asiasta oli sovittu Jennin kanssa.
– Ehkä kuvaavaa on se, että hankin (presidentiksi valintaa seuraavana vuonna) 2013 uuden auton, jolla sitten ajelimme sellaiset melkein parisataatuhatta kilometriä. Ajotaito on siis tallella. Kaupoissa käytiin ja niin edelleen. Ehkä siinä oli jo vähän sellaista itsesuojeluvaistoa, ja toisaalta sitten, olisi aika tylsää elämää olla jatkuvasti muiden palveltavana, Sauli kertoo Ylellä.
Hän tekee myös paljastuksen Jennistä. Tällä oli suuri vaikutus siihen, että mies palasi pankkitöistään Euroopasta takaisin koti-Suomeen. He olivat tavanneet kesällä 2006 ja avioituivat 2009.
Sauli kutsuttiin tutkimaan venevarkautta
50 vuotta sitten, kun Itse asiassa kuultuna -ohjelma näki päivän valon, Sauli kertoo olleensa Kiskon piirin nimismiehenä. Siitä Saulilla on kerrottavanaan hauska tositarina:
-10 vuotta jälkeen päin Suomen Pankin silloinen pääjohtaja Ahti Karjalainen jäi Suomusjärvellä rattijuopumuksesta kiinni. Hän pahoitteli Ilta-Sanomissa, kuinka poliisi puskan takana jahtaa häntä, mutta annas olla kun hänen mökiltään vietiin Urho Kekkosen lahjoittama vene, jossa oli hopeinen plakaatti, paikalle tuli kaksi laiskaa poliisimiestä eikä asiasta koskaan mitään kuulunut.
Sauli paljastaa, että hän vallesmannina oli ottanut parhaan miehensä mukaan, eli hän oli toinen näistä ”laiskoista poliiseista”.
-Mutta on se elämä sujunut niinkin, Sauli kuittaa.