Suomalaisen tv-ohjelman hurja käänne: Osallistuja liki hukkui!

Alkaapa hurjasti!

15.03.2025

Uusi Erikoisjoukot-kausi alkaa Nelosella ja Ruudussa tulevana tiistaina 18.3. kello 21.

Erikoisjoukot-ohjelmaa kuvataan maailman rankimmaksi realityksi. Sitä se vaikuttaa olevan, sillä eräs kokelaista on liki hukkua tehtävän aikana.

Jo heti starttijaksossa nähdään dramaattisia hetkiä, kun kauden kokelaat Michael Ntima, Janne Kaperi, Ansku Bergström, Jessica Reiman, Kerttu Rissanen, Eino Heiskanen, Mira Ahola, Ömer Acar, Viljami Harjuniemi, Riku Nieminen, Ville Kaunisto, Daniel Ahola, Jasmine Pajari, Rami Hietaniemi, Hanna Tikander, Paula Joukanen ja Jari Sorsa talutetaan silmät ja korvat peitettyinä kaivoslammelle. Lammella heidän on määrä ensin uida ja sitten nousta verkkoa pitkin kallionrinnettä ylös.

Tehtävä osoittautuu hengenvaaralliseksi Michael Ntimalle. Hän alkaa panikoida ja osoittaa hukkumisen merkkejä heti veteen joutuessaan.

-Sua on kielletty hukkumasta, pysy pinnalla nyt siinä! pääkouluttaja Janne Lehtonen komentaa Michaelia, joka huutaa apua ja painuu nopeasti pinnan alle.

Lopulta Michael painuu kokonaan veteen. Merivoimien taistelusukeltajana vuosia työskennellyt kouluttaja Jan Knutti hyppää laiturilta kokelaan perään ja vetää tämän takaisin ylös.

”Se oli lähellä oikeesti tänään”

Myöhemmin jaksossa tilannetta käsitellään vielä uudelleen kuulusteluhuoneessa.

-Sä olit vajoamassa jo niin syvälle, että mä sain vaan sun päästä kiinni ja työnsin sut pinnalle, Jan Knutti ripittää Michaelia kuulustelupöydän ääressä.

Lue myös: Podcast: Erikoisjoukot-sarjan lääkärintarkastus paljasti Paula Joukasen vakavan sairauden

Lue myös: MTV: Ansku Bergström joutui viikoiksi saikulle – puhkesi itkuun kesken haastattelun

-Tässä pitää olla ittelleen rehellinen. Se oli oikeesti tänään lähellä, pääkouluttaja Janne Lehtonen muistuttaa.

Uuden kauden starttijakso koettelee kilpailijoiden kestävyyttä myös monilla muilla tavoin. Moni kokelas joutuu kohtaamaan kaikista pahimman pelkonsa jo ensimmäisen päivän toisessa tehtävässä, jossa kokelaat käskytetään hiekkakuopalla maahan kaivettuihin puulaatikoihin makaamaan.

-Se, että te lähdette tälle leirille tarkoittaa, et teidän pitää syntyä uudelleen. Koska me tullaan hautaamaan teidät elävältä, Lehtonen sanoo vakavana.

Kokelaiden asetuttua laatikoihin niiden kannet suljetaan ja kouluttajat lapioivat hiekkaa päälle. Kukin kokelas makaa pienessä puuarkussaan pimeydessä, tietämättä kuinka kauan tehtävä kestää.

Suljettu ja ahdas paikka on monen kokelaan pahin painajainen. Ansku Bergström kertoo jaksossa lapsuuteen juurtavasta ahtaiden paikkojen traumastaan. Anna-Liisan lapsuudessa muut lapset telkesivät hänet vessaan.

-Ahtaat paikat on sellainen, että mä hätäännyn ja tulee vaikea hengittää. Menee vaan semmoiseen paniikkiin, Ansku selvittää.

Miten käy? Nähtäväksi jää.